Currently in Season

Summer Hours in Effect

Weekdays 9am-6pm

Weekends 9am-5pm

Growing Season are estimates and are guides only

Adelaide Farms Produce and Products

Asparagus

Growing Season: Mid May to Mid June

We cut, wash and bundle our Asparagus every morning in 1 lb. bundles

Asparagus is sold in 1lb. bundles

$3.50/lb

Beets

Growing Season: Late June to Early October

Our Beets are trimmed, washed and put into cold storage

Beets are sold in bunches, 6 and 11 quart baskets, 1/2 and full bushel amounts

$2.00/bag

Rhubarb

Growing Season: Mid May to Late June

We pick, cut and wash our rhubarb

Sold per pound

$4.00/LB

Eggs

Growing Season: Year Round

Free Run Large Brown Eggs

Eggs are sold by the dozen

$4.50/dozen

Straw Bales

Growing Season: Year Round

Small Square Bales

X Small Square and Round Bales

$6.OO/Bale

Firewood

Growing Season: Year Round

Firewood is split into small chunks and bagged

Firewood is sold by the bag, 8-12 pieces per bag

$5.00/bag

Basil

Growing Season: Early May to Mid June

Sold in pots

$2.00/pot

Marigolds

Growing Season: Early May to Late June

Sold in cell packs

$1.50/pack

Zinneas

Growing Season: Mid May to Mid June (pots) Late June to Early August (cut)

Sold in pots or as cut flowers

$1.50/pot


Local Produce and Products

Carrots

Growing Season: Mid July to Early October

Carrots are sold in bunches

$2.00/bag

Cooking Onions

Local Cooking Onions

Quart

3 L Basket

$2.00/quart

$3.50/basket

Greenhouse Tomatoes

Local Greenhouse Tomatoes

Sold per lb

$2.25/lb

Greenhouse Peppers

Local Greenhouse Peppers

Sold per lb

$3.25/lb

Sweet Potatoes

Growing Season: Early September to Early February

Local Sweet Potatoes

Sweet Potatoes are sold by the lb.

$1.25/lb

Rutabagas

Growing Season: Early October to Late March

Local Rutabagas

Rutabagas are sold individually

$2.50/each

Beef

Growing Season: Year Round

Local Beef

All Beef Steaks, Roasts, Hot Dogs, Sausage, Lean Patties and more

Beef is sold by the lb.

Honey

Growing Season: Year Round

Local Honey

Honey is sold in 500ml and 1000 ml jars

$6.50/500ml

$12.00/1000ml

Maple Syrup

Growing Season: Year Round

Local Maple Syrup

Maple Syrup is sold in 1L jugs

$18.00/ L